Start / Blog / Test żarówek LED H7 Fateeye A700-F2

Test żarówek LED H7 Fateeye A700-F2

Przetestowaliśmy żarówki LED FateEye A700 F2 w wersji H7 z trzonkiem PX26d. Według producenta, żarówki te identyfikują się temperaturą barwową 6500K – a światło emitowane jest idealnie białe. Element świetlny to 6 diod LED rozmieszczonych po obu stronach trzpienia (po 3 na stronę) i skonstruowany tak, aby świecił się po jego obu stronach, w tym samym punkcie, co w przypadku zwykłej żarówki halogenowej H7. Według zapewnień producenta luminescencja jest skoncentrowana i zredukowano ciemne pola w świeceniu. Właśnie dzięki temu zabiegowi, że wiązka światła została zaprojektowana identycznie, jak w przypadku tradycyjnej żarówki halogenowej – nie występuje efekt oślepienia, poprzez niewłaściwe umieszczenie punktu świetlnego w reflektorze samochodowym. Mamy jednak obawę, że ten długi trzpień może powodować problemy w lampach soczewkowych. Sprawdzimy to zapewne w kolejnych iteracjach tego testu. Przetestowaliśmy te żarówki w lampie bez soczewki.

Producent zapewnia, że żarówki te mają żywotność ponad 50 000 godzin. Natomiast przyjmuje się, że zwykła żarówka halogenowa przetrwa do maksymalnie 600 godzin świecenia. Łatwo jest policzyć zatem, że zwiększony koszt zakupu LED’ów jest ekonomicznie uzasadniony. Na jedną zmianę żarówek LED przypada 83 wymian tradycyjnych żarówek – co stanowi wielokrotnie wyższy koszt całkowity w przypadku stosowania zwykłych żarówek.

Żarówki LED FateEye A700 F2 H7 zostały wykonane z wysokiej jakości aluminium lotniczego 6063, które bardzo dobrze odprowadza temperaturę. Wewnątrz żarówki znajduje się mały wentylatorek, którego zadaniem jest skutecznie chronić układ elektroniczny diod LED klasy motoryzacyjnej 5035 przed nadmiernym nagrzewaniem się. Pozostałe materiały to metalowe złączki elektryczne i tworzywo sztuczne. Żarówki są w stanie przyjąć napięcie rzędu od 12V do 32V. Prąd to 2.2A +/- 0.3A. Zastosowany chip to dostosowany specjalnie moduł świetlny. Moc to 60W na parę, czyli po 30W na żarówkę. Ilość generowanego światła to 12000 lumen na parę, czyli po 6000 lumen na żarówkę. Materiał wykonania to aluminium lotnicze. Chłodzone są za pomocą wbudowanego wentylatorka, który zamontowany jest wewnątrz trzpienia centralnego. Temperatura pracy całego układu to zakres bardzo elastyczny jak na nasze warunki i mieści się w zakresie od -40 stopni Celsjusza do aż +80 stopni Celsjusza. Producent określił też wodoodporność na poziomie IP68. Gwarancja 2 lata.

FateEye A700-F2-H7 – rysunek techniczny
FateEye A700-F2-H7 – rysunek techniczny

Wymiary produktu to: 66 mm długości całkowitej, szerokość wynosi 16 mm zarówno na wewnętrznym, jak i zewnętrznym trzpieniu montażowym. Natomiast długość trzpienia wewnątrz reflektora to 50.75 mm. Żarówka FateEye A700 F2 H7 prezentuje się na zdjęciu jak poniżej – dla porównania wielkości, umieściliśmy również obok zdjęcie zwykłej żarówki H7:

FateEye A700-F10-H7 – porównanie ze zwykłą żarówką
FateEye A700-F10-H7 – porównanie ze zwykłą żarówką

Żarówki te nie wymagają zastosowania dodatkowych przejściówek montażowych, a trzpień montażowy jest rzeczywiście identyczny jak w żarówce halogenowej. Nie ma tu dodatkowych kabli przyłączeniowych – zasilanie po prostu podpinamy z kostki w lampie – identycznie jak w przypadku tradycyjnej żarówki.

Żarówka H7 LED FateEye A700-F2-H7 nie wymaga dodatkowych adapterów ani uchwytów.
Żarówka H7 LED FateEye A700-F2-H7 nie wymaga dodatkowych adapterów ani uchwytów.

Wszystko to wygląda bardzo obiecująco. Postanowiliśmy sprawdzić co one tak naprawdę potrafią. Za pojazd testowy posłużył nam Hyundai Tucson, wyposażony w fabryczne lampy z dwoma typami oświetlenia, tj:

  • światła mijania jako LED
  • światła drogowe: zwykła żarówka H7

W związku z tym, że nasz pojazd testowy ma już światła LED w miejscu świateł mijania, zostało nam sprawdzić percepcyjną jakość świecenia świateł drogowych (długich) w fabrycznym reflektorze, wyposażonym w standardową żarówkę H7 w porównaniu z LED FateEye A700 F2. Reflektory w testowym pojeździe były niemalże w fabrycznym stanie – pojazd miał bardzo niski przebieg – stąd nie wpływały one swoim stanem technicznym na wyniki testów i porównań. Użytkownicy tego typu pojazdów, w których zastosowano takie mieszane źródła światła często skarżą się na to, że ich światła drogowe nie działają najlepiej. Podczas, gdy światła mijania świecą dość mocno, to światła drogowe wydają się być mało wyraźne po włączeniu.

Zaczęliśmy od porządnego umycia przednich lamp i wytarcia ich do sucha. W celu weryfikacji poprawnego ustawienia reflektorów przednich, udaliśmy się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie zweryfikowaliśmy poprawność ich ustawienia. Światła nie wymagały regulacji.

Zdjęcia do tego testu staraliśmy się wykonywać, w tym samym punkcie na drodze. Był to ciemny, leśny teren. Miejsce wykonania zdjęć można zweryfikować np. obserwując charakterystyczny układ drzew po prawej stronie. Jako punkt wyjścia do testu rozpoczynamy od włączenia świateł drogowych na tradycyjnych, fabrycznych żarówkach H7. Widać, że drogę bezpośrednio przed pojazdem oświetlają dość skutecznie fabryczne światła mijania typu LED. Patrząc dalej, w głąb drogi robi się już nieciekawie: widzimy światła drogowe o zdecydowanie innej, żółtej barwie, które dość kiepsko oświetlają drogę przed nami. Łatwo zauważyć, że światło się dość mocno rozprasza i „ginie” w konarach drzew. Na zdjęciu widać to nieco lepiej niż w rzeczywistości, ponieważ matryca się chwilę naświetlała aby zebrać jak najwięcej odbitego światła.

Żarówka tradycyjna H7 w Hyundai Tucson - światła długie.
Żarówka tradycyjna H7 w Hyundai Tucson – światła długie.

Wracamy i zamieniamy żarówki na FateEye A700 F2 H7. Z racji tego, że jeszcze przed chwilą jechaliśmy na światłach długich, żarówki są wyraźnie ciepłe w dotyku, parzą. Przed demontażem musimy poczekać kilka chwil aż ostygną. Gdy fabryczne, żarnikowe H7 zostają usunięte, w ich miejsce trafiają FateEye A700 F2 H7. Wymiana żarówek jest bajecznie prosta, ponieważ trzonek żarówek LED nie różni się niczym od tradycyjnych żarówek. Nie posiadają rozbudowanych radiatorów i dodatkowych kabli, czy przejściówek montażowych. Trzonek naszych LED’ów jest identyczny i bez problemu wskakuje w swoje miejsce. Podłączenie kostki zasilającej żarówkę z instalacji elektrycznej samochodu przebiega identycznie, jak w przypadku zwykłej żarówki. Kostka jest na swoim miejscu i z powodzeniem zamykamy lampę dekielkiem uszczelniającym reflektor. Pamiętajcie żeby zrobić to precyzyjnie, i aby mocno dokręcić dekielek lampy. Po pierwsze po to, aby nie zgubić dekielka, a po drugie aby zabezpieczyć lampę przed dostawaniem się do niej kurzu i wilgotnego powietrza. Może to spowodować parowanie wewnątrz reflektora (źródła światła emitują ciepło) co może prowadzić do zmniejszenia skuteczności oświetlania drogi.

Sprawdzamy czy światła długie działają poprawnie. Działają, a na desce rozdzielczej nie ma informacji o przepalonej żarówce. Wyruszamy zatem na miejsce testu. Zatrzymujemy pojazd i włączamy światła drogowe, na których zamontowaliśmy nasze FateEye A700 F2 H7. Od razu widać różnicę w mocy świecenia i kolorze! Światła jest więcej. Nie odróżnia się ono w ogóle kolorem od fabrycznych LED na światłach mijania, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych żarówek. Wiązka świetlna jest skupiona – widać drogę zdecydowanie dalej i wyraźniej. Barwa jest idealnie zbliżona do barwy świateł mijania. Jest zdecydowanie lepiej w porównaniu do zwykłych żarówek. Robimy zdjęcia i wracamy. W tym przypadku czas naświetlania matrycy aparatu był krótszy – bo więcej światła szybciej do nas wróciło. A wyglądało to tak:

Żarówka FateEye A700-F2 H7 świecąca w Hyundai Tucson na światłach długich
Żarówka FateEye A700-F2 H7 świecąca w Hyundai Tucson na światłach długich

Po powrocie demontujemy FateEye A700 F2 H7, w tym momencie orientujemy się, że nie musieliśmy czekać aż nasze LED’y ostygną jak w przypadku standardowych żarówek, które dość mocno się wtedy zagrzały. Ta obserwacja prowadzi do wniosku, że testowany produkt grzeje się mniej niż żarnikowe odpowiedniki!

Sprawdziliśmy również, czy jazda na tych żarówkach nie powoduje zakłóceń w działaniu radia i odbiornika CB. Z krótkich testów wynika że nie ma to miejsca.

Podsumowując: barwa światła jest idealna, nie ma różnicy w kolorze w stosunku do fabrycznych świateł mijania LED. Świecą lepiej i bardziej wyraźnie niż standardowe żarówki halogenowe. Nie powodują wyświetlenia na liczniku informacji o przepalonej żarówce. Nie mają też wpływu na działanie radia i odbiornika CB. FateEye A700-F2-H7 to dobry produkt, który możemy z całą pewnością polecić!

Żarówka tradycyjna H7 w Hyundai Tucson - światła długie.
Tradycyjna żarówka H7
Żarówka FateEye A700-F2 H7 świecąca w Hyundai Tucson na światłach długich
Żarówka FateEye A700-F2 H7

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zawartość koszyka